USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Sağlık

'Omicron hafif geçiyor'a güvenmeyin

Tüm dünyada olay sayılarının artmasına illet bulunan ve gayrı varyantlara nazaran henüz bulaşan müşterek değişinim bulunan omicron varyantı uzmanları endişelendiriyor.

'Omicron hafif geçiyor'a güvenmeyin
31-12-2021 12:19

Geçen seneki kısıtlamaların bu yıl uygulanmaması zımnında yılbaşı kutlamalarıyla ait uyarıda mevcut Academic Hospital İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Türkan Özer, “İki düze telkih yüzdelik beniz esirgeyici değil. Lütfen kendinizi korumaya bitmeme edin” dedi.

Özellikle omicron varyantı zımnında hadise sayılarının çabucak arttığına ilgi çekici Türkan Özer, “Herkes öz içtimai kısıtlamasını öz uygulasın, şuurlu davranarak, öz önlemlerinizi kesinlikle alın” uyarısında bulundu.

Korunma kurallarını unutmayın
“Yılbaşı gecesinde aşılarınız dört dörtlük olsa bile koronavirüse gönül rahatlığı kendinizi korumaya bitmeme etmelisiniz” diyen Özer, “Sevdiklerinizle müşterek araya gelecekseniz, her insanın aşılı olduğu için güvenli olun ve eş düze aşının siper oranının yüzdelik 30 yöresinde benimseme edildiğini unutmayın. Yeni varyanta gönül rahatlığı aşıların tesirini ağız ağıza kaybettiğini söyleyemeyiz, bu nedenle kendimizi arkalamak düşüncesince tedbirlere bitmeme etmeliyiz. Bu hali ürkü yaşamadan kendimize hatırlatmalıyız ve beklenen aşama evimizde kalmaya çalışmalıyız” biçiminde konuştu.

Tekrar kısıtlamaların gündemde olmadığını tamlayan Özer, şu uyarıda bulundu: “Ülkemizde engellemeler gündemde olmasa da Avrupa'da kimi devletler tedbirler almaya başladı. Tek müşterek gecede tedbirleri vasıtasız bırakmak, günlerce yalıtım altında tutulmanıza münasebet olabilir”.

İki düze aşıya karşın baş döndürücü bulaşıcı
Özellikle Covid-19 aşılarının yaygınlaşmasının peşi sıra toplumda müşterek deşarj olduğuna ve dehalet kurallarına gönül rahatlığı yeteri kadar hizmet gösterilmemeye başlandığına ilgi çekici Dr. Özer, bu durumun vakaların hâlâ da artmasına münasebet bulunduğunu belirterek, “Aşıların vücutta sağlamış olduğu muafiyet sayesinde, cisim virüsle karşılaştığında ona gönül rahatlığı gelebiliyor, durduramasa da direniyor. Doz sayısı arttıkça sağlamış olduğu antikorlar sebebiyle aşılılar enfekte olduklarında umumi kendisine rahatsızlığı baş döndürücü hafif geçiriyorlar. Üçüncü düze ise dip görev ihtiyacını ve ahiret yolculuğu paylarını azaltıyor. Ancak dünkü modifikasyon omicron, en öğütücü diş dü dozu aşısı olanları, hâlâ ilk enfekte olmuşları fark kolay enfekte edebiliyor” dedi.

Omicron'un öteki varyantlara nazaran herkeste hâlâ hafif müşterek maraz oluşturacağına değgin inancın kusur bulunduğunun altını çizen Özer, “Omicron'un hafif atlatılmasının sebebi, şahısların hâlâ ilk virüse müşterek biçimde verilen kalması yahut aşılı olmalarından kaynaklı olabilir. Aşısız insanlarda yatış yahut ahiret yolculuğu istatistikleri kesinleşmedikçe açık konuşamayız” dedi.

Omicron varyasyonunun şimdiye derece ortaya çıkan tamamı varyantları geçerek Türkiye derun kazanmak az daha tamamı dünyada dominant modifikasyon bulunduğunu vurgulayan Özer, “Dünyanın gelişigüzel durumunda hadise sayısında rekorları kırılırken önlemlerinizi almadan akıntı etmeyin. Bu, yalnızca yılbaşı gecesi düşüncesince değil gelişigüzel gündüz düşüncesince uygulanan müşterek kural. Kapalı bölgelerde eş peçe yahut N95 az daha hevesli maskeler kullanmaya çalışın. Bu virüsü bloke etmek fakat aşıları dört dörtlük yaptırmak, peçe takmaya ve hıfzıssıhha kurallarına uymaya bitmeme etmekle beklenen olacak” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler